Wróć na DaWandę »

Zmiany w prawie konsumenckim – nowe obowiązki dla branży e-commerce

dawanda
21 September 2017
Inne

1358543336-557

Witaj,

najprawdopodobniej wiesz już o nadchodzących zmianach w prawie konsumenckim, które będą nakładały nowe obowiązki na sklepy sprzedające w internecie. Nowe regulacje wchodzą w życie w Polsce już 30 listopada 2014r., a nowe funkcje na DaWandzie umożliwiają dostosowanie ustawień DaWandowych butików do nowych przepisów. Wychodząc naprzeciw nowym regulacjom stworzyliśmy kilka nowych pól i funkcjonalności.

Nowe zasady należy wprowadzać możliwie szybko, tak aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom DaWandowych klientów z Polski i z zagranicy. Pamiętajcie, że ostateczny termin dostosowania sklepu do nowych przepisów to 30 listopada 2014r.


Warunki zwrotów i anulowania

Nowe prawo europejskie nakłada na Sprzedawców online obowiązek określenia precyzyjnych warunków zwrotu i anulowania produktu. Stworzyliśmy na Mojej DaWandzie nową funkcję, abyście mogli w prosty sposób podać tę informację.

prawo1

Warunki zwrotu i anulowania należy przydzielić do każdego produktu.
Każdy produkt, który wystawiacie na DaWandzie, musi mieć określone adekwatne warunki zwrotu i anulowania.

Jak to zrobić?
a. Najpierw należy stworzyć zasady zwrotów i anulowania obowiązujące w Waszym butiku (jak na powyższym obrazku).
b. Następnie należy przyporządkować warunki zwrotów i anulowania do produktów. Zwróćcie uwagę, że możecie to zrobić jednym kliknięciem dla wielu produktów → tutaj. Aby to zrobić, wybierzcie wszystkie produkty, następnie przycisk “więcej”, następnie “Przydziel warunki zwrotu i anulacji” (patrz grafika poniżej).

prawo2

Pamiętajcie, że każdy z produktów musicie również oznaczyć jako produkt fizyczny lub cyfrowy. Tę operację możecie wykonać, zaznaczając wszystkie produkty, rozwijając Więcej  i klikając na Zmień rodzaj produktu  (jak poniżej).

zmiany

UWAGA: Tutoriale DIY w formacie PDF lub w formacie e-booka – jeśli są wysyłane transferem danych, są traktowane jako produkt cyfrowy. E-book lub tutorial wysyłany na płycie CD lub na pendrivie USB są produktem fizycznym.

Adres do zwrotów oraz dane kontaktowe (obsługa klienta)
Nowe prawo mówi o konieczności podawania pełnych danych kontaktowych. Możecie je wprowadzić w sekcji Edytuj Sklep

prawo5

Najważniejsze zmiany, które ostatecznie należy wprowadzić do 30 listopada 2014r. dotyczą:

  • zwiększenia zakresu informacji, które sprzedawca ma obowiązek udzielić konsumentowi w sposób jasny i zrozumiały, jeszcze przed zawarciem umowy. Dotychczasowy katalog 11 rodzajów informacji został poszerzony do 21 elementów, m.in. o numer telefonu lub faksu oraz adres poczty elektronicznej, pod którymi konsument może szybko i efektywnie kontaktować się z przedsiębiorcą, stosowaną przez przedsiębiorcę procedurę rozpatrywania reklamacji czy koszty i adres zwrotu rzeczy w przypadku odstąpienia od umowy, które ponosi konsument;
  • przekazanie konsumentowi potwierdzenia zawarcia umowy na odległość – może być mailowo – w rozsądnym czasie po jej zawarciu, najpóźniej w chwili dostarczenia rzeczy lub przed rozpoczęciem świadczenia usługi – (tym nie musisz się martwic – DaWanda wysyła takiego maila za Ciebie:)
  • wydłużenie terminu na odstąpienie od umowy zawartej na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa bez podawania przyczyny z 10 do 14 dni, a gdy konsument nie zostanie poinformowany o prawie odstąpienia od umowy, termin przedłuży się do 12 miesięcy;
  • dostarczenie przez przedsiębiorcę formularza odstąpienia od umowy;
  • zapewnienie przez przedsiębiorcę, aby konsument w momencie składania zamówienia wyraźnie potwierdził, że wie, że zamówienie pociąga za sobą obowiązek zapłaty; w auto odpowiedzi (spójrz na obrazek poniżej), wysyłanej po dokonaniu transakcji, umieść zdanie: “zamówienie produktu jest równoznaczne z obowiązkiem zapłaty”;
    Screen Shot 2014-11-21 at 17
  • wprowadzenie zakazu pobierania od konsumentów zawyżonych opłat za korzystanie z infolinii udostępnianych przez przedsiębiorców na potrzeby kontaktowania się w sprawach związanych z zawartymi umowami;
  • zwolnienie konsumenta od obowiązku ponoszenia kosztów związanych ze zwrotem rzeczy w przypadku odstąpienia od umowy zawartej na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa, w przypadku braku informacji ze strony przedsiębiorcy o obowiązku poniesienia tych kosztów;
  • ujednolicenie zasad odpowiedzialności za jakość rzeczy sprzedanej – roszczenia z tytułu niezgodności towaru z umową, regulowane dotychczas ustawą o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej, zostaną zastąpione wprowadzoną do kodeksu cywilnego rękojmią.

Pełny tekst ustawy o prawach konsumenta znajdziecie tutaj → link

Michał z DaWandyKilka słów o autorze: DaWanda to unikalne produkty od twórców i projektantów. Szukasz produktów handmade i design, chcesz się przekonać czym jest nowoczesne rękodzieło? Na DaWandzie znajdziesz produkty z autorskich pracowni . Projektanci z całego świata wykonują projekty handmade, które służą jako wyjątkowe prezenty lub produkty codziennego użytku.

Artykuł był
dla Ciebie pomocny?