Wróć na DaWandę »

Sprzedajemy za granicę – krok po kroku

dawanda
20 September 2017
Inne

Witajcie,
Co zrobić, żeby rozpocząć sprzedaż za granicą i zostać zauważonym? Przedstawiamy krótki przewodnik. Miłej lektury.

1. Zbadaj trendy w innych krajach

Co kraj to obyczaj. Mimo, że pomiędzy krajami Europy odległości nie są duże, często różnią się one diametralnie w trendach modowych, czy wnętrzarskich. Dodatkowo, zwyczaje pomiędzy krajami też są inne. Bardzo hand-made i bardzo niszowy przykład? W Niemczech na przykład bardzo popularne i często kupowane są: “Schultueten”36/38, czyli ozdobnie opakowane paczki ze słodyczami i materiałami szkolnymi prezentowane dzieciom z okazji rozpoczęcia nowego roku w szkole oraz “Windeltorte21/21”, czyli torty przygotowane z pieluch, kocyków i zabawek prezentowane młodym mamom z okazji urodzin dziecka. Ktoś słyszał o takowych w Polsce? ;)
Tak czy inaczej, warto rozejrzeć się po “swojej” kategorii w innych krajach i zobaczyć jakie produkty są trendy – lubiane i kupowane. Na DaWandzie można to zrobić kilkoma sposobami. Najprościej:

  • wejść na zagraniczną platformę DaWandy. Adresy bezpośrednie to: de.dawanda.com, en.dawanda.com, fr.dawanda.com, es.dawanda.com, nl.dawanda.com, it.dawanda.com
  • wejść na interesującą kategorię – np. załóżmy, że interesuję się sprzedażą t-shirtów w Niemczech, a następnie posortować (pole “Sortuj według” / “Sort by” / “Sortieren nach” nad zdjęciami) produkty po liczbie “serduszek” (“Ilość serduszek” / “number of hearts” / “Anzahl der Herzen”) albo liczbie wyświetleń (“Najczęściej szukane” / “views” / “Abrufen”).
  • W ten sposób znajdziemy t-shirty, które były najczęściej oglądane i lubiane przez kupujących. Przykład: najbardziej lubiane t-shirty i bluzy w Niemczech.
  • warto zauważyć jakie nazwy sklepów często się powtarzają i dokładniej je przeanalizować. Jakie mają zdjęcia, jak opisują swoje produkty, jakie mają koszty wysyłki do klienta? Np. w bardzo popularne sklepy w kategorii t-shirty i bluzy w Niemczech to: Bonnie&Buttermilk i Meko

2. Przetłumacz swoje produkty na inne języki

To najważniejszy, ale też niestety nieco mozolny element. Bez tego Wasze produkty nie pojawią się na innych platformach DaWandy.

Warto pracować z szablonami produktów. Wystarczy jeżeli stworzycie jeden uniwersalny szablon opisu waszego produktu, który pasuje do całej serii produktów – np. wszystkich kolczyków i jest przetłumaczony na inne języki.
Szablon to po prostu jeden z Waszych produktów w pełni wcześniej opisany. Mając taki szablon dodawanie nowego produktu we wszystkich językach ogranicza się do otwarcia szablonu, zmiany nazwy i wymiarów oraz dodania nowego. Aby skorzystać z szablonu dodając nową ofertę wystarczy kliknąć niebieski link na górze strony – “Aby kliknąć jedna z Twoich ofert jako szablon, kliknij tutaj”.

Najważniejsze pola, które koniecznie trzeba dobrze przetłumaczyć na język platformy to nazwa produktu oraz słowa kluczowe. Wpisując słowa kluczowe sugerujcie się np. nazwami kategorii DaWandy. Dzięki dobrym słowom kluczowym, użytkownicy szukający produktów przez okno wyszukiwania łatwiej znajdą Wasze produkty.
Jakie języki? Najważniejsze są dwa: język niemiecki oraz język angielski – już niedługo produkty przetłumaczone na ten drugi będą również dostępne na wszystkich naszych platformach językowych.

3. Kilka produktów nie wystarczy!

To klucz do sukcesu. Każdy jeden nowo dodany produkt pojawia się na górze widoku kategorii i znacznie zwiększa waszą szansę bycia odkrytym przez użytkowników. Wszyscy projektanci, którzy osiągnęli duże sukcesy na portalach DaWandy mają bardzo znaną markę lub dużą liczbę produktów w sklepie z dobrymi zdjęciami lub działąją w wąskiej niszy, mają bardzo charakterystyczne produkty.

Dodawajcie produkty systematycznie, nie na jeden raz. Dzięki temu użytkownicy odwiedzający DaWandę i przeglądający kategorie produktów będą zawsze mieli szansę odkryć Wasz produkt.

4. Dobre zdjęcia są najważniejsze!

Po pierwsze dlatego, że znacznie zwiększają szansę, że osobą oglądająca DaWandę zechce obejrzeć i kupić Wasz produkt. Po drugie dlatego, że nasze zespoły zajmujące się marketingiem w różnych krajach dużo czasu spędzają na stronie szukając ciekawych przedmiotów, które mogłyby komunikować i pokazywać na stronie.

Jak pewnie wiecie już niedługo startuje nowy design naszej strony. Zespoły marketingowe będą szukały dobrych zdjęć – szczególnie “poszukiwane” będą zdjęcia z bardzo wysoką rozdzielczością, sesyjne, na jasno-szarych tłach.

Wejdźcie na selekcje produktowe naszych zespołów z innych krajów i zobaczcie jakie produkty są wybierane do selekcji. Bardzo lubimy produkty, które zdjęciami reprezentują oryginalność (!), radość, energię i są profesjonalnie wykonane… Spójrzcie na przykład na produkty wybrane do ostatniej niemieckiej selekcji letniej.

5. Opis sklepu i Twoja twarz

Może Twoja marka jest już znana w Polsce, ale raczej na pewno nie jest rozpoznawana w całej Europie. Jeszcze… :)

Opisując markę pochwal się dokonaniami w Polsce. Może warto napisać jak długo działasz, ile osób kupiło już Twoje produkty. Może byliście tematem mediów? Na pewno warto opisać jak wytwarzasz produkty – to ważne dla naszej społeczności. Na pewno warto napisać też o sobie i swoich pasjach.

Koniecznie dodajcie w polu informacja o firmie adres Waszej firmy oraz warunki zwrotów i anulowania. Bez tych informacji nasze zespoły z innych krajów nie będą promować produktów.

6. Daj możliwość zapłacenia za swoje produkty :)

Możliwość zapłaty za produkty jest kluczowa. DaWanda nie pośredniczy w przekazywaniu pieniędzy między kupującym a sprzedającym, więc na Tobie spoczywa konieczność zapewnienia możliwości zapłaty.
Najbardziej popularne metody płatności, wykorzystywane we wszystkich krajach:

  • przede wszystkim przelew bankowy. Koniecznie dodaj do namiarów na konto bankowe w DaWandzie (Moja DaWanda / Mój profil / Edytuj profil / Konto bankowe) swój numer IBAN oraz SWIFT.
  • W przypadku polskich kont bankowych numer IBAN to po prostu standardowy 26 cyfrowy numer rachunku konta dodatkowo z “PL” na początku. SWIFT to międzynarodowy kod banku. Ten kod poda Wam wasz bank, lub można go znaleźć w Internecie, np. tutaj.
  • bardzo popularny mechanizm płatności to PayPal. Dzięki niemu kupujący, którzy będą obawiali się lub zniechęcali koniecznością międzynarodowych przelewów – będą mogli łatwo kupić w twoim sklepie.
  • Konto na PayPal można założyć w kilka minut. Do akceptowania płatności konieczna będzie dodatkowa autoryzacja poprzez polskie konto bankowe, która jest prosta, ale może potrwać kilka dni. Dzięki PayPal klienci będą mogli płacić z dowolnego miejsca, w dowolnej walucie, także kartą kredytową – a system przewalutuje płatność na złotówki. Ważne żeby pamiętać, że korzystanie z PayPal jest powiązane z koniecznością płatności dodatkowych prowizji.

7. Nie zniechęcaj wysokimi kosztami wysyłki

Zbyt wysokie koszty wysyłki odstraszają. Koniecznie poszukaj jak najtańszych możliwości wysyłki za granicę. Na pewno jedną z najbardziej atrakcyjnych opcji jest Poczta Polska. Porównaj koszty wysyłki twoje do tych oferowanych przez lokalnych sprzedających na zagranicznych platformach. Może na początek warto zaoferować tańszą wysyłkę, nawet do niej dopłacając i zebrać dużą grupę wiernych klientów?

Natomiast wybierając tańszą opcję wysyłki koniecznie napisz w opisie produktu jak długo wysyłka może trwać. Trudno o coś gorszego niż klient dający złą opinię, dlatego że nie spodziewał się, że będzie musiał dłużej czekać na swój upragniony zakup… Warto swoich pierwszych klientów podpytać jak długo w ich przypadku trwała przesyłka.

8. Korzystaj z krótkiego opisu nad produktami dla zagranicznych kupujących

Każdy, kto kupuje w innym kraju i walucie, w naturalny sposób ma obawy przed takim zakupem. Postaraj się jak najszybciej te obawy wyeliminować. Do tego celu możesz wykorzystać specjalne dodatkowe, wyróżnione pole – które pojawi się nad każdym produktem. Możesz je edytować w MojaDaWanda / Mój sklep i produkty / Edytuj sklep / Indywidualna wiadomość dla kupujących…
Możesz tu krótko zawrzeć najważniejsze informacje dla potencjalnego klienta – np. “Witaj, jestem projektantem z Polski i cieszę się, że oglądasz nasze produkty. Zakupy wysyłamy w ciągu 2 dni pocztą, czas dostarczenia w Europie to około 1 – max. 2 tygodnie. Preferujemy zapłatę PayPalem, możesz też płacić przelewem bankowym. Jeżeli masz jakiekolwiek pytania – daj znać. Mówimy płynnie po angielsku i nieco gorzej po niemiecku. Pozdrawiam serdecznie!” – oczywiście w języku platformy, na której ten tekst jest umieszczany.

9. Jeden kupujący = wielu kupujących

Wykorzystaj każdy zakup. Przesyłając produkty starannie ja zapakuj. Może dodaj krótką notkę w języku kupującego z prostym podziękowaniem za zakup. Może możesz dodać mały gratis? Jeden zadowolony kupujący = wiele nowych zakupów.

10. Jeżeli bardzo poważnie myślisz o starcie sprzedaży na innych rynkach

Zastanów się, jakie dodatkowe możliwości reklamy, obok DaWandy są dostępne. Platforma DaWandy daje ci środowisko, któremu kupujący w danym kraju ufają i zwiększa szansę sprzedaży. Dodatkowo możesz też np. skontaktować się z lokalnymi blogerami i wysłać im informacje o twoich produktach. O tym jak do tego podejść w jednym z kolejnych odcinków Akademii.

Mam nadzieję, że te dziesięć punktów pomoże wam w starcie na zagranicznych rynkach. A warto, patrząc na projektantów, którzy już zaczęli rozwijać skrzydła w innych krajach, a których opisywaliśmy w poprzednim odcinku.

Pozdrawiamy,

Zespół DaWandyKilka słów o autorze: DaWanda to unikalne produkty od twórców i projektantów. Szukasz produktów handmade i design, chcesz się przekonać czym jest nowoczesne rękodzieło? Na DaWandzie znajdziesz produkty z autorskich pracowni . Projektanci z całego świata wykonują projekty handmade, które służą jako wyjątkowe prezenty lub produkty codziennego użytku.

Artykuł był
dla Ciebie pomocny?