Wróć na DaWandę »

Sprzedajemy za granicę – kilka ciekawych przykładów

dawanda
20 September 2017
Inne

Witajcie,

We wcześniejszych czterech artykułach pisaliśmy o tym na jakie kluczowe elementy należy zwracać uwagę zakładając i prowadząc butik na DaWandzie. Jeżeli chcielibyście wrócić do tych informacji… wszystkie wcześniejsze części Akademii możecie zawsze znaleźć na Portalu Sprzedawcy.

W kolejnych częściach napiszemy, co zrobić żeby rozpocząć sprzedaż za granicą. Oraz o tym jak budować swoją markę w innych krajach. W tym tygodniu kilka przykładów projektantów, którzy dużo sprzedają za granicą. W przyszłym tygodniu bardziej systematycznie opiszemy kroki, które trzeba podjąć, żeby sprzedaż w innych krajach ruszyła do przodu.

Przede wszystkim – gwoli przypomnienia – DaWanda to największy portal ze społecznością hand-made i design w Europie. Działa “od zawsze” w Niemczech, od kliku lat w Wielkiej Brytanii i Francji, a od niemal roku też w Hiszpanii, Holandii i Włoszech. Dzięki DaWandzie możecie dotrzeć do kilkumilionowej rzeszy kupujących.

Z drugiej strony, chcąc zaistnieć na rynku np. niemieckim dołączacie do grupy kilkudziesięciu tysięcy aktywnych sprzedających, którzy działają już na tym rynku kilka lat, zdobyli stałych klientów i renomę, oraz każdego dnia dodają nowe produkty do platformy. Przebić się i zaistnieć nie jest łatwo – ale na pewno można to zrobić.

Na początek pokażemy kilka przykładów polskich projektantów, którzy przebojem wchodzą na rynki zagraniczne i wyciągniemy z ich przykładu trochę wniosków…

Poznajmy polskich projektantów, którzy dobrze radzą sobie w innych krajach

Przykład 1: SylwiaCałus

Sylwia Całus tworzy biżuterię z żywicy. Biżuterię oryginalną, nietuznikową. Biżuterię dobrze sfotografowaną. I to z pewnością bardzo pomogło jej wystartować z impetem w innych krajach i w ciągu kilku miesięcy sprzedać ponad 700 kompletów biżuterii. Wiele z nich znalazło nabywców m.in. w Niemczech i Wielkiej Brytanii.

1. Po pierwsze i najważniejsze – Sylwia przetłumaczyła niemal wszystkie swoje produkty na inne języki. W jej przypadku to angielski i niemiecki. Dzięki temu użytkownicy DaWandy w innych krajach widzą jej produkty na lokalnych stronach DaWandy. Przykłady tłumaczeń możecie znaleźć tutaj.

Przy tłumaczeniu warto przede wszystkim zwrócić uwagę na bardzo dobre tłumaczenie tytułu i słów kluczowych – dzięki temu Wasze produkty znajdą też osoby, które używają pola wyszukiwania na zagranicznych platformach.

 

2. Biżuterię Sylwii bardzo łatwo kupić jest z zagranicy. Po pierwsze kupujący może płacić przelewem lub przez system PayPal (PayPal jest popularnym systemem płatności w innych krajach). Po drugie Sylwia wysyła swoje produkty do innych krajów już za 10 zł. Dzięki temu kupujący z zagranicy nie mają dużych barier przed zakupem.

Jeżeli chcecie sprzedawać produkty za granicą koniecznie dodajcie też do namiarów na Wasze konto bankowe dane o numerze IBAN oraz SWIFT. Umożliwiają one przesyłanie pieniędzy pomiędzy krajami.

 

Przykład 2: Fanfaronada

Fanfaronada to przede wszystkim piękne spódnice z tiulu. Cała kolekcja jest przetłumaczona i dostępna na wszystkich portalach DaWandy. Fanfaronada sprzedaje niemal 90% swoich produktów poza Polską

Te spódniczki są popularne poza Polską z dwóch powodów. Przede wszystkim są oryginalne i nietuzinkowe. Po drugie Fanfaronada ma bardzo ciekawe zdjęcia sesyjne w plenerze, które oddają charakter DaWandy i są często i chętnie używane przez nasze zespoły w innych krajach.

   

Przykład 3: Iffka

Ifffka tworzy niedrogą biżuterię z filcu i materiału. Ma także kolekcję ubrań ciążowych. W ciągu niecałego roku istnienia DaWandy w Polsce sprzedała już niemal 1000 produktów, z czego stanowczo ponad połowę poza granicami. Dlaczego tak się udało? Powodów jest kilka. Na pewno dużą rolę odgrywa atrakcyjna cena, ale spójrzmy na inne rzeczy – które z naszej perspektywy odgrywają jeszcze większą rolę:

1.Duża liczba produktów dostępnych na innych platformach. Ifffka to niemal 1400 różnych produktów, z czego niemal wszystki są przetłumaczone i dostępne na wszystkich pozostałych platformach DaWandy: w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, Włoszech i Holandii.

Duża liczba dostępnych produktów pomaga “zaistnieć” w świadomości kupujących. Dodając dodatkowy produkt zwiększamy szansę, że kupujący odnajdzie nasz sklep. Jeżeli mamy produkty na przykład w różnych wariantach kolorystycznych – warto dodać je wszystkie jako osobne produkty.

Warto też dodawać produkty systematycznie, każdego tygodnia kilka. Dzięki temu nasze rzeczy zawsze będą znajdowały się w kilkunastu pierwszych stronach listy produktów

 

2. Niszowe produkty. Na DaWandzie nie ma wielu ubrań ciążowych. Pokazując kolekcje, tematy, w których nie ma dużej ‘konkurencji’ dużo łatwiej zostać zauważonym.

Wejdźcie na Waszą podkategorię na różnych platformach DaWandy i posortujcie widok po przedmiotach z największą liczbą serduszek i przedmiotach najczęściej szukanych. Zobaczcie jacy projektanci są najbardziej popularni – czym charakteryzują się ich produkty? Jakie mają ceny? Zastanówcie się czym Wasze produkty się wyróżniają :) Pokażcie to!

 

3. Sympatyczny element. Ifffka często dodaje małe extra do zakupionych rzeczy. Spójrzcie do komentarzy kupujących jej rzeczy. Piękne opakowanie oraz drobny upominek, albo po prostu kilka prostych słów dodanych do przesyłki na pewno spowoduje, że osoby kupujące u Was będą dzieliły się tym ze znajomymi i przyjaciółmi.

Przykład 4: OtwartySezam

OtwartySezam to nie projektant, to sklep z półproduktami i materiałami DIY. Skoncentrował się głównie na rynku niemieckim. To przykład, że dodając dużą liczbę produktów można szybko zostać zauważonym na innych rynkach. Sprzedaż OtwartegoSezamu to ponad 15000 produktów w ciągu kilku miesięcy.

Tłumaczenie dużej ilości produktów na stronie DaWandy może zająć dużo czasu. Dlatego warto pracować z szablonami produktów. Stwórzcie szablon jednego typowego / uniwersalnego produktu przetłumaczonego na inne języki i wykorzystujcie go przy dodawaniu nowych produktów. Wtedy dodawanie produktów winnych językach będzie ograniczało się do zmiany tytułu, drobnych edycji w treści i rozmiarówce.

Mam nadzieję, że te kilka przykładów zainteresowało Was rozpoczęciem sprzedaży za granicą. Za tydzień postaram się zebrać punkt po punkcie najważniejsze elementy, na które trzeba zwrócić uwagę przy planach ekspansji.

Pozdrawiam!
Marcin z DaWandyKilka słów o autorze: DaWanda to unikalne produkty od twórców i projektantów. Szukasz produktów handmade i design, chcesz się przekonać czym jest nowoczesne rękodzieło? Na DaWandzie znajdziesz produkty z autorskich pracowni . Projektanci z całego świata wykonują projekty handmade, które służą jako wyjątkowe prezenty lub produkty codziennego użytku.

Artykuł był
dla Ciebie pomocny?