Wróć na DaWandę »

SEO w pigułce – jak dać się łatwo odnaleźć w sieci?

Dorka
20 September 2017
Akademia DaWandy

Zadanie: trzeba coś szybko znaleźć w sieci – informacje, produkty, usługi.. Co robimy? Oczywiście bez wahania wpisujemy szukaną frazę w nieocenioną wyszukiwarkę internetową Google, która w mgnieniu oka zasypie nas ogromem wyników posortowanych na kolejnych stronach wg magicznego „googlowego klucza”. Właśnie – co to właściwie za klucz? Które strony www znajdą się najwyżej, które niżej i dlaczego? I najważniejsze – jak sprawić, żeby nasze dawandowe produkty plasowały się wysoko? Postaramy się przedstawić kilka sposobów na optymalizację Sklepu na DaWandzie pod kątem tzw. SEO, czyli pozycjonowania w wyszukiwarkach internetowych.

Czego się dowiesz?

 • jak działa wyszukiwarka internetowa i dlaczego optymalizacja strony pod kątem SEO jest konieczna;
 • dlaczego słowa kluczowe mają tak wielką wartość w pozycjonowaniu i jak je odpowiednio dobrać;
 • które elementy w Sklepie na DaWandzie wpływają na SEO oraz jak i gdzie je edytować;
 • jak techniki SEO wpływają na powiększenie grona klientów Sklepu.

Wyszukiwarka internetowa taka jak Google, to program ułatwiający użytkownikom znalezienie informacji dostępnych w sieci.

Przyrównajmy zasoby internetowe do archipelagu składającego się z ogromnej liczby małych wysepek (stron internetowych, dokumentów oraz plików), które połączone są ze sobą mostami (linkami). Google porusza się po takim archipelagu (sieci), przejeżdżając przez mosty (linki), może odwiedzić wszystkie wyspy (strony internetowe) oraz zebrać informacje o każdej z nich. Kiedy szukamy czegoś w wyszukiwarce, Google odwiedza miliardy dokumentów powiązanych ze sobą linkami i na podstawie swoich algorytmów decyduje, które z zasobów są najbardziej adekwatne do zapytania.

Najbardziej odpowiednie dokumenty  to takie, które zawierają w treści słowa użyte w zapytaniu, ale nie tylko!

Dodatkowo Google układa dokumenty pasujące do zapytania w kolejności od najtrafniejszego (najważniejszego) do najmniej ważnego. Czynniki brane pod uwagę w procesie pozycjonowania danego dokumentu na stronie wyników wyszukiwania to m.in.

 • jakość treści na stronie
 • liczba innych witryn kierujących (linkujących) do danej strony

Celem SEO jest znalezienie sposobu, aby dana strona była najtrafniejsza i najważniejsza, czyli zoptymalizowanie jej tak, aby uzyskać jak najwyższą pozycję dla danego zapytania na stronie wyników wyszukiwania Google.

Słowa kluczowe – klucz do sukcesu!

Aby zbadać i zmierzyć wartość słów kluczowych, musisz najpierw dobrać je w odpowiedni sposób – czyli tak, żeby trafnie opisać produkty, które sprzedajesz na DaWandzie.

 • Zadaj sobie pytanie, czy wpisując dane słowo kluczowe, użytkownicy Internetu znajdą Twój sklep, a w sklepie właśnie to, czego szukają.
 • Zapytaj również znajomych, jak oni szukaliby konkretnego produktu w wyszukiwarce Google. Ważne jest, aby spojrzeć na korzystanie z wyszukiwarki oczami innych osób: czyt. potencjalnych klientów.

Gdy ustalisz już listę odpowiednich słów kluczowych, pora zmierzyć ich wartość – sprawdzić ich liczbę wyszukiwań. W tym celu warto skorzystać z Planera słów kluczowych Google – narzędzia, które umożliwi Ci znalezienie propozycji słów kluczowych oraz pozwoli oszacować miesięczną liczbę wyszukiwań danego słowa kluczowego. Aby uzyskać dostęp, musisz założyć konto na Google AdWords. Gdy już to zrobisz, kliknij menu Narzędzia i wybierz Planer słów kluczowych.

Zobacz, jak dobierać słowa kluczowe >>

Jak wygląda optymalizacja sklepu na DaWandzie?


Elememty na DaWandzie, które wpływają na naszą pozycję w wykazie wyników wyszukiwarki internetowej, zostały przedstawione powyżej. Zastanówmy się, w jaki sposób najlepiej o nie zadbać z perspektywy SEO? Najpierw ogólnie w Sklepie, potem przy wystawianiu kolejnych produktów.

NAZWA UŻYTKOWNIKA, TAG TYTUŁOWY (1) & ADRES URL (2)

Nazwa użytkownika powinna być jednocześnie nazwą naszego Sklepu. Dodatkowo, jeżeli nazwa użytkownika składa się z kilku słów, rozdzielamy je myślnikami. Jest to ważne, ponieważ nazwa użytkownika jest wyświetlana w adresie URL oraz w tagu tytułowym strony.

UWAGA: nazwę Użytkownika można zmienić samodzielnie tylko raz!

Na stronie wyszukiwań Googla tag tytułowy wyświetlany jest jako tytuł pojedynczego wyniku wyszukiwań, adres URL znajduje się tuż pod nim.

Tag tytułowy jest jednym z elementów, który ma największy wpływ na pozycjonowanie strony!

Tagi tytułowe na polskiej platformie tworzone są automatycznie według następującego schematu:

<Nazwa_użytkownika> – <liczba produktów dostępnych w sklepie> produkty na DaWanda

Elementy znajdujące się w nawiasach są elementami zamiennymi, więc idealnym rozwiązaniem byłoby zawarcie słowa kluczowego na początku tytułu. Tak to wygląda w Sklepie The Same z polskiej platformy, który oferuje komplety takich samych produktów dla rodziców i dzieci:

NAZWA SKLEPU(3)

Nazwa sklepu służy przede wszystkim do tak zwanej optymalizacji on-page. Nazwa sklepu powinna składać się z nazwy użytkownika i krótkiego opisu sklepu.

OPIS SKLEPU (4)

Powinien on trafnie opisywać naszą działalność i produkty oraz zachęcać do kupna w Sklepie. Opis powinien liczyć mniej więcej 200 słów, a słowo kluczowe oraz jego synonimy powinny pojawić się w nim od 6 do 10 razy. Warto również pogrubić słowa kluczowe w celu ich uwydatnienia oraz wymienić część produktów i kategorie dostępne w Twoim sklepie.

Opis Sklepu służy również jako tzw. Open Graph Description. Oznacza to, że fragment tego opisu będzie wyświetlany, gdy link do Sklepu zostanie opublikowany na portalach społecznościowach, np. na FB albo blogu.

TYTUŁ GALERII (5)

Tytuł galerii to kolejny element na stronie, którego użyjemy, aby dokładniej opisać nasz Sklep oraz poinformować Google o swojej stronie!

PROFIL SKLEPU

Pierwsze 160 znaków z profilu Sklepu (tzw. skróconego opisu) służy jako jako meta description. Tekst tam umieszczony służy również jako tekst reklamowy, który zachęca użytkowników do odwiedzenia naszego Sklepu. Warto zatem przygotować ciekawy i chwytliwy opis, gdyż może to zaważyć na tym, czy dana osoba kliknie na pojedynczy wynik wyświetlony na stronie wyszukiwania Google.

Pamiętajmy, aby na początku tekstu użyć słowa kluczowego i jednocześnie wzbudzić zainteresowanie u potencjalnych klientów. Zastanawiasz się, jak? Możemy na przykład zaprosić użytkownika do kliknięcia i odkrycia naszego Sklepu lub poinformować o promocjach:)

Gdzie na DaWandzie zmienimy powyższe elementy?

 • nazwa Użytkownika Moja DaWanda >>> Mój profil >>> Edytuj profil
 • nazwa Sklepu, profil Sklepu, opis Sklepu Moja DaWanda >>> Mój sklep i produkty >>> Edycja sklepu
 • tytuł galerii Moja DaWanda >>> Mój sklep i produkty >>> Galeria butiku

STRONA PRODUKTU W SKLEPIE NA DAWANDZIE

Strony produktowe są podstronami, na których warto użyć bardziej konkretnych słów kluczowych. W związku z tym, że każda podstrona koncentruje się na jednym produkcie, strony produktowe powinny być zoptymalizowane dla jednego określonego słowa kluczowego – dobry moment, aby skorzystać z długiego ogona słów kluczowych (ang. keywords long tail)!

TYTUŁ PRODUKTU (3)

Nazwa produktu jest wykorzystywana w adresie URL i w tagu tytułowym. Ważnym jest, aby nazwy produktów nie pokrywały się z kategoriami dostępnymi na Dawandzie. Nie używamy opisów typu płaszcz, „spodnie”, „pierścionek”. Skoncentruj się na szczegółowych informacjach dotyczących materiału, koloru i wzoru danego produktu, np.: „Skórzane buty z kolcami do kostki w kolorze szarym” lub „Sukienka mini w czerwone groszki z długim rękawem”

OPIS PRODUKTU (4)

Opis produktu oraz jego nazwa używane są jako meta description strony produktowej. Aby wyszukiwarka internetowa mogła rozpoznać czego dotyczy dana strona, należy umieścić w opisie produktu słowo kluczowe czyli nazwę produktu (najlepiej na początku tekstu). Opis produktu powinien zawierać od 100 do 200 słów.

TAGI PRODUKTU (5)

Podczas dodawania nowego produktu, nie zapomnij wypełnić pola „Słowa kluczowe”. Dzięki temu użytkownicy platformy będą mogli znaleźć dany produkt używając wewnętrznej wyszukiwarki DaWandy. Wybierając słowa kluczowe, uważamy, aby nie pokrawały się one z kategoriami DaWandy oraz z nazwą produktu.

Gdzie na DaWandzie zmienimy powyższe elementy?

Moja DaWanda >>> Mój sklep i produkty >>> Aktywne oferty i edytujemy wybrane produkty:)

Google bardzo lubi, gdy treść danej strony jest świeża i aktualizowana na bieżąco tzn. gdy w naszym Sklepie pojawiają się nowe produkty i tym samym nowe adresy URL. Niemniej jednak ważnym jest, aby posiadać kilka stałych adresów URL, które będą stateczną częścią naszego Sklepu. Są one przydatne, aby wzmocnić pozycję na stronie wyników wyszukiwania Google. Najlepiej mieć kilka / kilkanaście stałych produktów w Sklepie i od czasu do czasu dodawać nowe produkty. Dzięki temu Sklep będzie na bieżąco aktualizowany i regularnie odwiedzany przez Google’a:)

Oni już optymalizują Sklepy pod kątem SEO – podejrzyj!

Warto zajrzeć:

1_graph

  ♥ Dodawanie nowych produktów na DaWandzie >>> poczytaj

♥ Słowa kluczowe >>> poczytaj

♥ Czas na sprzedaż zagraniczną? >>> poczytajDorka

Kilka słów o autorze: W DaWandzie zajmuję się z reguły odpowiadaniem na wszystkie możliwe pytania dotyczące sprzedaży online (i nie tylko!), dzieleniem się trikami i wskazówkami, jak ogarnąć niesamowity wszechświat e-commerce'u, a w międzyczasie zerkam delikatnie na zagraniczne rynki. Pojawiam się często na spotkaniach w ramach cyklu "DaWanda po godzinach" - zapraszam!

Artykuł był
dla Ciebie pomocny?