Wróć na DaWandę »

Próby oszustw na DaWandzie

dawanda
20 September 2017
Inne

Jak wiecie, jesteśmy międzynarodową platformą, która w ostatnich latach znacząco się rozwinęła. Z roku na rok, liczba projektantów i użytkowników systematycznie wzrastała. Niestety, z rozwoju DaWandy próbuje również skorzystać grupa oszustów, z którymi staramy się systematycznie walczyć.

Po pierwsze, bardzo dziękujemy za wszelkie sygnały jakie od Was otrzymaliśmy odnośnie podejrzanych maili, jakie otrzymaliście poprzez DaWandę. Wasze wsparcie jest nieocenione i pozwala nam lepiej orientować się w metodach działania oszustów i usuwać ich z naszej społeczności tak szybko jak to możliwe. Poniżej przedstawiamy szereg rad dotyczących tego na co uważać i jak zachowywać się w przypadku otrzymania wiadomości, która wydaje Wam się podejrzana. Na końcu załączamy listę oszustów, którzy zostali usunięci z naszej społeczności.

Na co uważać?

Wiadomości od oszustów w 99% przypadków pisane są w języku angielskim. Często zawierają następujące fakty:
> użytkownik jest marynarzem, oceanografem, znajduje się obecnie na morzu <is a sailor/ an oceanographer, currently at Sea>
> ma firmę kurierską/ osobę która może odebrać przesyłkę <have a shipping company/ pickup agent who can collect the item>
> stara się skłonić Cię do kontaktowania się poprzez prywatne skrzynki mailowe, których adres podaje w mailu
> zadaje pytania dotyczące produktu, które są jasno opisane w Twojej ofercie, np. “jaka jest ostateczna cena?”, “czy akceptujesz płatności przez PayPal”?

W kolejnych mailach oszust bardzo często:
> przesyła w mailu sfałszowany dowód przekazu pieniędzy na PayPal, widnieje tam podwójna suma
> twierdzi, że pomylił się i przekazał należność podwójnie (na sfałszowanym dowodzie widnieje ta kwota)
> prosi, aby te pieniądze oddać i podaje numer konta
> prosi, aby nadać zakupiony przedmiot, dzieło sztuki kurierowi, który przyjedzie po obraz

NIGDY nie przesyłaj innemu użytkownikowi pieniędzy ani swojego produktu, dopóki nie potwierdzisz, że należność faktycznie wpłynęła na Twoje konto.

Jeśli otrzymasz jakąkolwiek wiadomość, która będzie zawierała jedną z powyższych informacji lub po prostu uznasz ją za podejrzaną, prosimy nie odpowiadaj na nią i niezwłocznie skontaktuj się z nami poprzez pomoc@dawanda.pl

Często używane nazwy oszustów

Z uwagi na to, iż poniższe przykłady nazw użytkowników są bardzo często używane, każdego dnia przeszukujemy bazy w celu wyłapania kolejnych oszustów. Te nazwy to:

>> Sean_Carter
>> Hannahdowen
>> Danielmorgan
>> Coateand
>> Johnlinn
>> lebroncarl

Stworzyliśmy również Listę oszustów z nazwami użytkowników, którzy zostali usunięci od listopada 2010. Lista ta uaktualniana jest w każdym tygodniu.

Jeśli otrzymasz jakąkolwiek wiadomość od użytkownika o podobnej nazwie, prosimy nie odpowiadaj na nią, tylko skontaktuj się z nami pisząc na adres pomoc@dawanda.plKilka słów o autorze: DaWanda to unikalne produkty od twórców i projektantów. Szukasz produktów handmade i design, chcesz się przekonać czym jest nowoczesne rękodzieło? Na DaWandzie znajdziesz produkty z autorskich pracowni . Projektanci z całego świata wykonują projekty handmade, które służą jako wyjątkowe prezenty lub produkty codziennego użytku.

Artykuł był
dla Ciebie pomocny?