Wróć na DaWandę »

Lekcja 5. W pogoni za trendem

Dorka
20 September 2017
Akademia DaWandy

W styczniu celebrujemy Dzień Babci i Dziadka, w lutym mamy Walentynki, w marcu Dzień Kobiet, w maju Dzień Matki, w czerwcu Dzień Ojca… To tylko najpopularniejsze ze szczególnych dni w roku w Polsce. No właśnie, w Polsce… Ale, zaczynając przygodę ze sprzedażą międzynarodową, warto zorientować się, kiedy takie święta występują w zagranicznych kalendarzach, może do nich też warto dopasować ofertę? Bez wątpienia! Przygotowanie się na sprzedaż międzynarodową zacznij od poznania swojego przyszłego klienta!

 Co wziąć pod uwagę?

❤ występowanie szczególnych dni w kalendarzach zagranicznych – warto zerknąć na kraje, do których docelowo chcesz sprzedawać swoje produkty;

❤ zwyczaje w tych krajach – może obcokrajowcy w wyjątkowy sposób świętują różne osiągnięcia w życiu prywatnym, szkolnym, zawodowym?

❤ symbole i tradycje danej narodowości, grupy społecznej, kultury;

❤ popularne wzory, kolory, produkty… w końcu co kraj, to obyczaj!

O gustach się nie dyskutuje

Dokładnie tak, jak w starym porzekadle – nie dyskutujmy, tylko zobaczmy, co głównie nabywają zagraniczni klienci. Jak to zrobić? W kilku prostych krokach:)

  • trendy 1Pomyśl, która z sześciu zagranicznych platform DaWandy Cię interesuje jako potencjalny odbiorca produktów. Wejdź na nią, zmieniając prefiks „pl” w dawandowym linku, wybierz spośród: DaWanda DEDaWanda ENDaWanda FRDaWanda ESDaWanda IT lub DaWanda NL.
  • Przejrzyj produkty w swojej kategorii i odkryj, co na danej platformie sprzedaje się najlepiej – oferty możesz sortować wg różnych kryteriów zależnie od tego, jakie Cię najbardziej interesuje: najnowsze, najczęściej szukane (to chyba najwięcej mówiące kryterium – klient najpierw szuka, potem kupuje), najczęściej zapamiętane (oznaczane serduszkiem jako ulubione), wg ceny.
  • Przewertuj kilka stron produktów z Twojej kategorii i podkategorii i zauważ prawidłowości we wzorach, kolorach, produktach, które są popularne za granicą – to pierwsza wskazówka, jak dopasować swoją ofertę do trendów międzynarodowych:)

Wnioski?

Analiza wybranych kategorii produktów na zagranicznych platformach DaWandy na pewno pozwoli wyróżnić nie tylko trendy, ale też najpopularniejsze sklepy – przyjrzyj się im dokładnie, zobacz, jakie oferują produkty, jakie opinie otrzymują od klientów, jakie zdjęcia prezentują, jakie mają ceny i przy okazji – czego im brakuje? Może nie posiadają w asortymencie produktów właśnie takich jak Twoje? Szukaj niszy:)

Przykłady

Zerknijmy na modę w Niemczech, może coś charakterystycznego rzuci nam się w oczy? Wchodzimy na DaWandę DE w kategorię Moda (Mode) i sortujemy sobie oferty wg najczęściej szukanych (po niemiecku Abgerufen). Wygląda to tak »

I od razu pierwsze wrażenie – bluzy, sukienki, wzory (głównie kropki!)… Kilka powtarzających się sklepów niemieckich, które warto sobie przeanalizować:

❤ meko »

❤ Shoko »

❤ Bonnie & Buttermilk »

❤ Femkit »

 stadtkind potsdam »

W ten sam sposób możesz przejrzeć inne kategorie i podkategorie, podejrzeć wiodące zagraniczne marki, a więc zrobić typowy praktyczny market research! Pierwsza strona niemieckiej kategorii Moda poniżej:)

A okazje?

Znowu daleko nie ma co szukać – za zachodnią granicą nie lada atrakcją jest rozpoczęcie szkoły. Każdy uczeń zostaje wyposażony w tzw. Schultüte (zobacz np. tutaj). Dlatego w wakacje w ofercie niemieckich sklepów znajdziesz mnóstwo takich akcesoriów w przeróżnych kolorach, rozmiarach, wzorach! Kilka przykładowych ofert znajdziesz tutaj »

A tak np. wygląda specjalna strona promocyjna stworzona przez Zespół z Niemiec i poświęcona właśnie powyższemu tematowi. Zobacz »Dorka

Kilka słów o autorze: W DaWandzie zajmuję się z reguły odpowiadaniem na wszystkie możliwe pytania dotyczące sprzedaży online (i nie tylko!), dzieleniem się trikami i wskazówkami, jak ogarnąć niesamowity wszechświat e-commerce'u, a w międzyczasie zerkam delikatnie na zagraniczne rynki. Pojawiam się często na spotkaniach w ramach cyklu "DaWanda po godzinach" - zapraszam!

Artykuł był
dla Ciebie pomocny?