Wróć na DaWandę »

Lekcja 4. Koszty wysyłki za granicę

Dorka
20 September 2017
Akademia DaWandy

ship2Źle ustawiona cena wysyłki produktu za granicę może skutecznie zniechęcić klienta do finalizacji zakupów w sklepie. Zobaczmy, jak temu zapobiec! Skup się na poniższych elementach:

 rodzaj i waga produktów – sprawdź możliwości wysyłki w Poczcie Polskiej i u konkurencji

ღ przeanalizuj ceny wysyłki projektantów w krajach docelowych, do których chcesz sprzedawać

 dywersyfikuj ceny wysyłki w zależności od kraju

ღ zadbaj o jasne zasady wysyłki oraz zwrotów i anulowania zamówień dla zagranicznych klientów

❤ Dostosuj koszty wysyłki do rodzaju produktu

W zależności od produktu, który oferujesz w swoim sklepie, dobierzesz odpowiednią firmę oraz cenę wysyłki za granicę. Inne będą forma i koszt wysyłki mebli, a inne – biżuterii czy ubrań. Najlepiej, jak najpierw dokładnie wymierzysz i zważysz swoje produkty, potem sprawdzisz, jakie warunki dla konkretnych wielkości oferują poszczególni dostawcy. Pamiętaj także o bezpieczeństwie dostawy, poczytaj opinie o danej firmie, do wagi produktu nie zapomnij dodać orientacyjnych wielkości opakowania!

❤ Wysyłka u lokalnych sprzedawców

Orientacyjne koszty wysyłki za granicę to jedna sprawa, ale nie zapominaj, że – aby produkt sprzedał się na zagranicznym rynku, nie tylko cena produktu, ale i cena wysyłki muszą być konkurencyjne. Dlatego przejrzyj nasze zagraniczne platformy i zobacz, jakie koszty dostawy oferują lokalni projektanci. Na tej podstawie poznasz orientacyjną wysokość kosztów wysyłki, wokół której powinny oscylować Twoje.

❤ Różnicuj koszty dostawy!

Wybór opcji „Wysyłka do wszystkich pozostałych krajów” to nie najlepsza decyzja. Dużo łatwiej dopasować koszty, gdy dobierasz je do konkretnych krajów lub regionów. Np. możesz ustawić osobne koszty do krajów Unii Europejskiej, do Stanów Zjednoczonych, Australii, Azji, ale możesz też w tych regionach wyróżnić kilka państw, do których wysyłka będzie tańsza. Jeżeli Twoim celem jest wzrost sprzedaży do Niemiec, warto zachęcić niemieckojęzycznych klientów niższymikosztami dostawy! Zobacz na przykład poniżej.

❤ Jasne zasady

Żeby ograniczyć wątpliwości i liczbę zapytań międzynarodowych klientów (dotyczących np. opakowania, czasu dostawy, firmy kurierskiej), opisz dokładnie całą procedurę w odpowiednim miejscu. Na DaWandzie możesz umieścić takie informacje w odpowiednim języku w zakładkach Adres do zwrotów, Zasady anulowania i zwrotów, Informacje o Twoim serwisie klienta, Zasady płatności i dostawy, FAQ sklepu. Znajdziesz je tutaj ». Określ w szczegółach, jak wysyłasz produkty, ile wynosi czas dostawy do konkretnych regionów i jak się z Tobą najszybciej skontaktować.

❤ Wskazówki

  • Przede wszystkim najpierw ustaw wysyłkę międzynarodową, a potem zabierz się za dostosowywanie pozostałych elementów w sklepie. Klienci mogą zamówić tylko produkty, które mają ustawioną wysyłkę do ich kraju. Stosują filtry, aby zobaczyć tylko te dostępne dla nich oferty. Dlatego pozwól się znaleźć, ustaw koszty wysyłki do innych krajów – istnieje duża szansa, że nawet bez tłumaczeń zdjęcie Twojego produktu od razu wpadnie komuś w oko! Profile wysyłki ustawisz lub edytujesz tutaj »

KOSZTY WYS 2

  • Zadawaj pytania! Jeżeli masz wątpliwości co do adresu odbiorcy, lepiej od razu je wyjaśnij przed wysłaniem paczki. Nie chcesz przecież mieć kłopotów z zagubioną lub niedostarczoną przesyłką ani otrzymać złej opinii od niezadowolonego klienta.
  • Pomyśl, czy początkowo nie warto ustawić nieco niższych kosztów wysyłki, by pozyskać grono wiernych klientów, a potem dopiero dopasować je do realnych cen. To taka mała inwestycja we własny biznes:)
  • Nie bój się sprzedaży międzynarodowej – nie jest skomplikowana, a dobrze przygotowana staje się sporą częścią Twoich zysków!

serduszko line templateDorka

Kilka słów o autorze: W DaWandzie zajmuję się z reguły odpowiadaniem na wszystkie możliwe pytania dotyczące sprzedaży online (i nie tylko!), dzieleniem się trikami i wskazówkami, jak ogarnąć niesamowity wszechświat e-commerce'u, a w międzyczasie zerkam delikatnie na zagraniczne rynki. Pojawiam się często na spotkaniach w ramach cyklu "DaWanda po godzinach" - zapraszam!

Artykuł był
dla Ciebie pomocny?