Wróć na DaWandę »

Lekcja 3. Metody płatności dla międzynarodowego klienta

Dorka
20 September 2017
Akademia DaWandy

Dostosowanie oferty do zagranicznych trendów, wybadanie gustu zachodnich klientów to jedno, ale nie możemy zapomnieć o obsłudze klienta. Po złożeniu zamówienia nasz nabywca będzie chciał zapłacić za swoje zakupy. I tu należy zadbać o to, by nie napotkał żadnych przeszkód – nie chcesz przecież, żeby zrezygnował z wybranych produktów. DaWanda nie pośredniczy w przepływie środków między nabywcą a odbiorcą, więc tutaj wszelkie decyzje spoczywają na Tobie.

Metody płatności

Zastanów się, jakie metody płatności są najpopularniejsze w kraju, do którego chcesz sprzedawać swoje produkty. Pamiętaj, że w Polsce obowiązuje waluta PLN, podczas gdy na zagranicznych platformach jest to euro. Dlatego prawdopodobnie zwykły przelew bankowy, bardzo często wykorzystywany w naszym kraju, może nie cieszyć się popularnością na rynku międzynarodowym, głównie ze względu na różnice kursowe.

Na DaWandzie oferujemy następujące metody płatności przyjazne sprzedaży międzynarodowej:

❤ PayPal – bardzo popularna metoda płatności za granicą, płatność możliwa z dowolnego miejsca, w dowolnej walucie, także kartą kredytową. Wystarczy założyć konto PayPal i połączyć je ze sklepem na DaWandzie, nie zajmie to więcej niż kilka minut, a wszyscy zniechęceni tradycyjnymi przelewami międzynarodowymi będą mogli w bezpieczny sposób opłacić swoje zakupy! Więcej szczegółów tutaj »

❤ tradycyjny przelew bankowy – niewielka część klientów zagranicznych go wybiera, ale jednak! Dlatego nie zapomnij podać numerów IBAN/SWIFT swojego banku, aby i ten typ płatności był dostępny dla nabywców spoza Polski. Najlepiej, jeśli do takich przelewów założysz sobie konto walutowe (dowiedz się w swoim banku, jak to zrobić).

W przypadku polskich kont bankowych numer IBAN to po prostu standardowy 26 cyfrowy numer rachunku konta dodatkowo z PL na początku. SWIFT to międzynarodowy kod banku.Ten kod poda Ci Twój bank, ale możesz go znaleźć w Internecie, np. tutaj ».

Wskazówki

  • Pamiętaj, że PayPal to serwis pobierający opłaty za transakcje płatnicze dokonywane za jego pośrednictwem. Najbardziej optymalnym kosztowo wyjściem jest zatem założenie konta walutowego – opłata za prowadzenie takiego konta jest zależna jedynie od Twojego banku, a także nie tracisz ani grosza na różnicach kursowych walut. Z drugiej strony PayPal w Europie gwarantuje bezpieczeństwo i łatwość dokonywania transakcji. Polecamy zaoferować wszystkie opcje tak, aby klient mógł stanąć przed szerokim spektrum możliwości i wybrać dla siebie najdogodniejszą opcję, niezależnie od kraju pochodzenia:)
  • Pamiętaj, że nabywca może wyświetlić ceny produktów w dowolnej walucie, ale – jeżeli nie oferujesz jednej z trzech powyższych opcji – musi zapłacić w walucie Sprzedawcy, a więc w Twoim przypadku w złotówkach.


Dorka

Kilka słów o autorze: W DaWandzie zajmuję się z reguły odpowiadaniem na wszystkie możliwe pytania dotyczące sprzedaży online (i nie tylko!), dzieleniem się trikami i wskazówkami, jak ogarnąć niesamowity wszechświat e-commerce'u, a w międzyczasie zerkam delikatnie na zagraniczne rynki. Pojawiam się często na spotkaniach w ramach cyklu "DaWanda po godzinach" - zapraszam!

Artykuł był
dla Ciebie pomocny?