Wróć na DaWandę »

Dobre zdjęcie jest równie ważne, jak sam produkt

dawanda
20 September 2017
Inne

1389623679-184 (1)

Cześć,

Atrakcyjne zdjęcia produktów to klucz do sukcesu sprzedaży internetowej. Kupujący opiera swoją opinie o produkcie niemal wyłącznie na tym, co widzi na zdjęciu. Dlatego dołóż wszelkich starań, by zdjęcie jak najlepiej oddawało urok Twojego produktu.

Jak zatem zrobić atrakcyjne zdjęcie swoim produktom?

1. Tło

Upewnij się, że Twój produkt jest łatwy do rozpoznania, poprzez wykorzystanie prostego i naturalnego tła. Na takim tle będą widoczne wszystkie detale Twojego produktu. Wzorzyste, wielokolorowe tła mogą dekoncentrować i odwracać uwagę od samego produktu oraz mieć negatywny wpływ na ogólny wygląd. Jeżeli nie masz dostępu do profesjonalnego studia fotograficznego, prostym i tanim pomysłem na uzyskanie idealnego tła jest wykorzystanie dużego kawałka papieru w jasnym odcieniu. Najczęściej wykorzystywane kolory tła to jasny szary i biały, nie musisz się tym sugerować, wybierz takie, które będzie pasowało do Twoich produktów.

1412435212-319 1412436465-427 1412438175-661
Jeżeli uważasz, że taka prezentacja produktu jest nudna, poeksperymentuj i dołącz dodatkowe elementy, pamiętając o tym, aby tło nie odwracało uwagi od Twojego produktu.
1411411014-809 1412192382-324

Wybierając konkretne tło zadbaj o to, aby zastosować je przy każdym swoim produkcie, w ten sposób zachowasz spójność w swoim butiku.

2. Oświetlenie

W trakcie korzystania z aparatu, niejednokrotnie głównym problemem jest odpowiednie oświetlenie fotografowanego produktu. W przypadku słabego oświetlenia naturalnego, aparat automatycznie dostosowuje ustawienia kolorów, co nie zawsze służy zdjęciom produktowym. Polecamy sięgnąć do instrukcji aparatu, która dokładnie opisuje, jak manualnie zmienić ustawienia kolorów w aparacie, co skutecznie może rozwiązać Twoje problemy. Zajmuje to kilka chwil, a pozwoli Ci w najlepszy sposób ustawić kolory, by jak najlepiej oddawały rzeczywistość w świetle dziennym, cieniu, przy zachmurzonym niebie czy sztucznym oświetleniu.
Zdjęcia wykonane z automatycznym ustawieniem kolorów i w złym oświetleniu zwykle mają czerwone, zielone lub niebieskie przebarwienia. Aby tego uniknąć, wyreguluj ustawienia kolorów (zwłaszcza funkcją balansu bieli). Zmieniając ręcznie balans bieli uzyskasz prawidłowe odwzorowanie barw.
Nie spędzaj zbyt dużo czasu eksperymentując z lampą błyskową aparatu podczas fotografowania w pomieszczeniach. Jasne i bezpośrednie światło pochodzące z lampy błyskowej w aparacie zwykle wprowadza ostre cienie i odbicia światła. Zamiast tego, spróbuj oświetlić fotografowany przedmiot lampą biurkową . Prosta lampa może być wykorzystana do oświetlania produktu z innego kierunku niż ten, z którego fotografujesz, tym samym zapewniając ciekawe światło, które podkreśli kształt przedmiotu . Jednak w przypadku korzystania z lampy do oświetlenia, światło może być zbyt ostre. Możesz przygotować delikatniejsze oświetlenie, przykrywając światło lampki np. papierem do pieczenia. Dodatkowo po przeciwnej stronie możesz umieścić powierzchnię odbijającą (np. arkusz styropianu), odbijając światło zmiękczysz cienie i tym samym wyrównasz oświetlenie na całości zdjęcia, efektem tego będzie zrównoważone oświetleniowo zdjęcie. Jeśli dysponujesz dwoma lampami, możesz spróbować oświetlić produkt z dwóch stron, wypełniając w ten sposób wszelkie ciemne obszary. Pobaw się tym, praktyka czyni mistrza !

3. Perspektywa

Wielu twórców decyduje się fotografować przód swojego produktu. Takie zdjęcia są atrakcyjne tylko w niektórych przypadkach. My polecamy Ci sprawdzenie kilku wersji ekspozycji, pokazanie produktu z różnych perspektyw pozwoli go mocniej wyeksponować. Radzimy unikać fotografowania z przodu. Zwykle kąt około 45° okazuje się być lepszy.
1402833785-324 1402833804-711 1402833819-59
Jeżeli fotografujesz produkty takie jak ubrania, pokaż je na osobie. Nie musisz zatrudniać do tego profesjonalnych modeli, poproś znajomych, żeby wcielili się w ich rolę, tak zaprezentowane produkty pozwolą potencjalnemu kupującemu wyobrazić sobie, jak będzie w wyglądał w Twoich projektach.
1410344650-926 1410344678-969 1410344719-667
Na DaWandzie do każdej oferty możesz dodać 4 zdjęcia. Wykorzystaj to! Sfotografuj swój produkt z różnych stron, przez co zminimalizujesz wszelkie wątpliwości kupującego. W przypadku istotnych detali Twojego produktu radzimy poświęcić jedno zdjęcie na zaprezentowanie tego elementu, który może skłonić kupującego do wybrania Twojego produktu.

Fotografia produktowa w trzech krokach:

W następujących trzech krokach możesz uzyskać bardzo jasne zdjęcie produktu w zaledwie kilka minut. Co jest potrzebne?

  • Pudełko po butach ( lub coś podobnego )
  • Kawałek papieru
  • Dwie lampki biurkowe

1. Umieść pudełko na stole i połóż przed nim papier, bez składania go . Ustaw lampki z każdej strony, tak aby uzyskać najlepsze oświetlenie. Połóż swój produkt na kartce papieru. Teraz jesteś gotowy do robienia zdjęć.
photo_1
2. Aby mieć pewność, że zrobiłeś dobre zdjęcie, zrób kilka zdjęć z różnych perspektyw. Użyj także dużej kartki papieru, aby uzyskać czyste białe tło.
photo_2
3. Wykadruj zdjęcie, aby pokazać tylko centralny punkt, którym w tym przypadku jest miska, tym samym usuwając niepotrzebne elementy tła.
photo_final

Edytowanie
Zwykle oprogramowanie do edycji zdjęć możesz otrzymać wraz ze swoim aparatem bądź drukarką. W Internecie dostępnych jest też szereg bezpłatnych programów do tego celu. Zawierają one podstawowe funkcje i umożliwiają finalny szlif zdjęcia.
Główne funkcje, które powinny Cię interesować, to kontrast, ustawienia kolorów i jasności, balans bieli. Możesz również wyrównywać zdjęcia, które tego wymagają. Dzięki tym kilku funkcjom samodzielnie przygotujesz swoje zdjęcie do wstawienia na stronę.

I Ty możesz zostać świetnym fotografem swoich produktów – powodzenia!Kilka słów o autorze: DaWanda to unikalne produkty od twórców i projektantów. Szukasz produktów handmade i design, chcesz się przekonać czym jest nowoczesne rękodzieło? Na DaWandzie znajdziesz produkty z autorskich pracowni . Projektanci z całego świata wykonują projekty handmade, które służą jako wyjątkowe prezenty lub produkty codziennego użytku.

Artykuł był
dla Ciebie pomocny?