Wróć na DaWandę »

Alternatywny model biznesowy DaWandy

dawanda
20 September 2017
Inne

W styczniu br. informowaliśmy o zmianie naszego dotychczasowego modelu biznesowego w celu ujednolicenia zasad obowiązujących naszych twórców na wszystkich platformach DaWandy. Szczegółowe informacje o aktualnym modelu biznesowym (tzw. standardowy model biznesowy) znajdują się tutaj »

Możliwość wyboru

Od czerwca br. postanowiliśmy zaoferować tzw. alternatywny model biznesowy. Opcja zamiany standardowego modelu na alternatywny dostępna jest z założenia dla każdego twórcy posiadającego sklep na polskiej platformie, natomiast w praktyce wg naszych wyliczeń model ten skierowany jest przede wszystkim do projektantów wystawiających w swoich butikach produkty o niskich cenach i sprzedawane w większej liczbie sztuk (np. z kategorii Materiały).

Czym różni się alternatywny model biznesowy od standardowego?

  • Prowizja od sprzedaży jest wyższa – przy każdej sprzedaży wynosi ona 12%
  • Płacisz za publikację produktu (zgodnie z cennikiemtylko raz* – niezależnie, ile sztuk danego produktu się sprzeda, za drugą i każdą kolejną sztukę nie zostanie już naliczona opłata za publikację przy ich sprzedaży

* produkt zostaje opublikowany na 120 dni, po wygaśnięciu oferty i ponownej publikacji opłata za publikację naliczana jest ponownie (analogicznie, jak w modelu standardowym)

Porównanie modeli

Jak zgłosić chęć zmiany modelu?

Proces zmiany modelu ze standardowego na alternatywny przebiega w kilku krokach:

1. Jeżeli chcesz przejść na model alternatywny, kliknij tutaj. System przeniesie Cię na stronę DaWandy, gdzie musisz potwierdzić zainteresowanie zmianą modelu. Zostaniemy o tym automatycznie poinformowani. Musisz uzbroić się w odrobinę cierpliwości, otrzymasz od nas wkrótce wiadomość e-mail z odpowiedzią.

2. W mailu od nas, który potwierdzi, że możesz przejść na model alternatywny, otrzymasz link do Warunków alternatywnego modelu biznesowego DaWandy. Przeczytaj je uważnie.

3. Zaakceptuj Warunki. Pamiętaj: w momencie akceptacji Twój butik od razu przechodzi na alternatywny model biznesowy, wszelkie jego założenia zostaną zastosowane przy najbliższej transakcji.

4. Jeśli po jakimś czasie chcesz wrócić do standardowego modelu biznesowego DaWandy albo po prostu masz pytania dotyczące któregoś z modeli, napisz nam o tym na pomoc@dawanda.pl

Dla kogo jest zalecany ten model?

Model skierowany jest do twórców, którzy oferują swoje produkty w większej liczbie sztuk i w relatywnie niższych cenach. Poniżej pokazujemy na liczbowym przykładzie, dlaczego.

Jak to działa w praktyce?

Aktualnie (w standardowym modelu biznesowym) załóżmy, że masz w ofercie produkt za 5 zł, dostępny w liczbie 100 szt (np. metalową klamrę). Płacisz za publikację 40 gr. Po sprzedaży pierwszej sztuki płacisz prowizję od sprzedaży 10,5% (czyli 52,5 gr). Gdy sprzedasz drugą klamrę, a potem trzecią i czwartą, za każdą zapłacisz prowizję od sprzedaży w wysokości 10,5% oraz opłatę za publikację przy sprzedaży – czyli dla każdej kolejnej sprzedanej sztuki kolejne 40 gr.

W alternatywnym modelu w tej samej sytuacji zapłacisz za publikację produktu (metalowej klamry) 40 gr, po sprzedaży pierwszej sztuki prowizję 12% (60 gr). Za sprzedaż każdej następnej sztuki zapłacisz jedynie prowizję od sprzedaży 12% (60 gr za każdą kolejną sztukę), ale już żadnej opłaty za publikację dla tego produktu (oczywiście do wyprzedaży wszystkich dostępnych sztuk lub zakończenia czasu trwania oferty – 120 dni).


Zgłoś chęć zmiany modelu »Kilka słów o autorze: DaWanda to unikalne produkty od twórców i projektantów. Szukasz produktów handmade i design, chcesz się przekonać czym jest nowoczesne rękodzieło? Na DaWandzie znajdziesz produkty z autorskich pracowni . Projektanci z całego świata wykonują projekty handmade, które służą jako wyjątkowe prezenty lub produkty codziennego użytku.

Artykuł był
dla Ciebie pomocny?