Wróć na DaWandę »

Akademia SEO: Wiarygodność – jak budować linki?

Dorka
20 September 2017
Akademia DaWandy

Optymalizacja strony głównej sklepu i stron produktowych to tzw. optymalizacja On-site. Ma ona ogromne znaczenie dla pozycjonowania SEO, ale nie jest jedynym czynnikiem decydującym o tzw. rankingu w wynikach wyszukiwania. Równie ważnym elementem są działania Off-site czyli w skrócie zewnętrzne linkowanie do naszej strony sklepu lub produktu.

W zeszłym roku Google zdradził, że z pokaźniej listy czynników branych pod uwagę przez algorytm „oceniający” strony internetowe wymienić można trzy absolutnie kluczowe dla SEO: treść (jakość!), linkowanie zewnętrzne (wiarygodność!) oraz mechanizm zwany RankBrain (trafność!). Skupmy się zatem na linkowaniu.

Z punktu widzenia wyszukiwarek internetowych linki są jak mosty łączące ze sobą różne strony i podstrony internetowe. Google oraz inne wyszukiwarki wykorzystują linki, aby odwiedzać i poznawać strony internetowe, sprawdzać, w jaki sposób są one ze sobą powiązane oraz badać ich autorytet.

Innymi słowy: linki są jak głosy poparcia dla naszego sklepu. Jeżeli prowadzi do niego wiele (wartościowych) linków, Google wie, że strona posiada ważne i popularne treści, a co ta tym idzie, warto przyznać jej wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania. Musisz pamiętać, że nie każdy link ma taką samą wartość i nie każdy wpływa na zwiększenie autorytetu Twojej strony. Według Google dobre i wartościowe linki (naturalne) to takie, które zostały przyznane naturalnie przez witryny chcące powołać się na Twoje treści i produkty. Złe linki natomiast powstały przez spamowanie, zostały zakupione lub pochodzą z tzw. wymiany linków.

Przez lata, wielu pozycjonerów stron internetowych próbowało poprawić widoczność swoich witryn poprzez „nieczyste” pozyskiwanie linków: czyli przez spamowanie, wymianę i kupno linków czy też umieszczanie strony w katalogu stron internetowych. Google, chcąc utrudnić tego typu techniki, regularnie aktualizuje swoje algorytmy oraz karze strony, które próbują poprawić swoją pozycję w wyszukiwarce w ten „nieuczciwy”sposób.

Podsumowując: Twoim celem jest pozyskanie linków pochodzących z wysokiej jakości stron internetowych oraz blogów, które pasują tematycznie do produktów oferowanych przez Ciebie. Najlepiej, jeżeli uda ci się zmotywować Twoich klientów, aby linkowali do Twojego sklepu (na blogu, portalach społecznościowych czy forach internetowych) – posiadając bogaty asortyment i wysokiej jakości zdjęcia nie powinno być to trudne. Dobrym rozwiązaniem jest również prowadzenie bloga opisującego Twoją działalność oraz produkty.

Blog i gościnne posty na innych stronach

Prowadząc blog, możesz zwiększyć ruch na Twojej stronie i zdobyć tym samym więcej potencjalnych klientów. Umieszczając na blogu interesujące posty, np. tutoriale DIY, trendy modowe lub wnętrzarskie, aktualności czy wywiady, poprawisz swoją prezencję w internecie i z pewnością pozyskasz linki z innych stron internetowych. Dodawanie na bieżąco interesujących postów pomoże Ci również zbudować reputację w sieci i ułatwi publikowanie gościnnych postów na innych blogach i stronach internetowych. Tym samym możesz pokazać swoje produkty oraz podzielić się swoimi pomysłami z szerszą publicznością i przy okazji zdobyć linki, które mogą poprawić Twoją pozycję na stronie wyników wyszukiwań.

Pamiętaj, aby blogi pasowały tematycznie do produktów, które oferujesz. Unikaj stron internetowych, które piszą na każdy temat oraz bezpośredniej konkurencji.

Media społecznościowe

Zgodnie z panującym trendem coraz ważniejszym czynnikiem mającym wpływ na poprawienie pozycji w wyszukiwarkach internetowych jest obecność na portalach społecznościowych. Warto zatem założyć konto na Facebooku, Twitterze, Instagramie, Pintereście oraz Google+, aby Twoi znajomi i fani mogli udostępniać publikowane przez Ciebie treści i produkty.

Aby Twoja marka uzyskała wysoki status na portalach społecznościowych, musisz aktywnie uczestniczyć w dyskusjach oraz udostępniać treści innych użytkowników. Zastanów się również, które kanały są najbardziej pomocne w promowaniu Twojej działalności. Sprzedajesz ręcznie robioną biżuterię? YouTube może okazać się idealny, aby pokazać użytkownikom, jak tworzysz naszyjniki i kolczyki. Możesz poszczycić się pięknymi zdjęciami produktów? Udostępnij je na Pintereście!

Zakładając profil na portalach społecznościowych warto pomyśleć o jego optymalizacji pod względem SEO. Poniżej znajdziesz listę pomocną w optymalizacji fanpage’a na Facebooku.Dorka

Kilka słów o autorze: W DaWandzie zajmuję się z reguły odpowiadaniem na wszystkie możliwe pytania dotyczące sprzedaży online (i nie tylko!), dzieleniem się trikami i wskazówkami, jak ogarnąć niesamowity wszechświat e-commerce'u, a w międzyczasie zerkam delikatnie na zagraniczne rynki. Pojawiam się często na spotkaniach w ramach cyklu "DaWanda po godzinach" - zapraszam!

Artykuł był
dla Ciebie pomocny?