Wróć na DaWandę »

Pokaż swój produkt na zdjęciu typu lifestyle!

Dorka
19 September 2017
Akademia DaWandy

W dzisiejszym tutorialu chcielibyśmy pokazać, w jaki sposób można wykonać dobre zdjęcie produktu typu lifestyle. Przy okazji będziemy starali się zminimalizować koszty. Dzięki użyciu przedmiotów dostępnych w naszym otoczeniu i dzięki pomocy znajomych możemy sami stworzyć mini studio fotograficzne przy minimalnym nakładzie finansowym, odrobinie kreatywności i inwencji twórczej. Przy okazji gwarantujemy także uśmiech na twarzy:)

Czego potrzebujemy?

 

  • dobrze przygotowanego produktu, modelki / modela
  • odrobiny słońca za oknem
  • ciekawego tła / ciekawej lokalizacji

Na początek…

…warto pamiętać, że zdjęcia zyskują więcej życia i naturalności, jeśli fotografujemy osoby z produktem, a nie sam produkt. Nie musisz jednak od razu zatrudniać profesjonalnej modelki, na pewno znajdziesz kogoś atrakcyjnego wśród swoich znajomych czy rodziny.

Pamiętaj o przygotowaniu produktów do zdjęć. Muszą być czyste, wyprasowane, a rozmiar powinien być odpowiednio dobrany do Twojej modelki lub modela. Zwróć uwagę na szczegóły i pomyśl, jakie atuty ma Twój produkt, które możesz zaprezentować na zdjęciach. Należy zadbać też o delikatny make-up, ewentualnie manicure i dopasowanie stroju modela / modelki do Twojego produktu. Mimo wszystko to Twój produkt jest tu najważniejszy! :)

1. Dobór miejsca / tła

Nie mając do dyspozycji studia fotograficznego trzeba samemu zadbać o ciekawe miejsce do wykonania zdjęć, czyli w naszym wypadku o tło. Poniżej mamy kilka doskonałych przykładów.

Zdjęcia możemy wykonać na tle ciekawych budynków, w parku, w zaprzyjaźnionej restauracji, kawiarni czy galerii sztuki. Nawet wykorzystując tak prosty pomysł jak kawałek betonowej ściany. Zwróćmy uwagę na to, że nasza modelka i produkt wyróżniają się, a nawet odcinają się od tła.

2. Ustawienia aparatu

Po pierwsze po bardziej szczegółowe informacje odsyłamy do wcześniejszego tekstu, w całości poświęconemu parametrom technicznym. Tu dodamy kilka informacji dotyczących bezpośrednio naszego przypadku fotografii lifestyle’owej.

Polecamy w aparacie używać trybu A (preselekcja przysłony). W tym trybie ustawiamy przysłonę, a aparat sam reguluje czas naświetlania, aby odpowiednio naświetlić zdjęcie. Najlepiej, aby czas naświetlania był krótszy niż 1/160 sekundy, dzięki temu powinniśmy otrzymać nieruchome zdjęcie (robiąc je bez użycia statywu).

Aby oddzielić produkt od tła, najlepiej zastosować niską liczbową wartość przysłony, np. f/2.8 lub niższą. Dodatkowo powinniśmy użyć dość dużej ogniskowej (zoomu), np. 70-100 mm lub nawet więcej. Dzięki temu uzyskamy efekt rozmycia tła, a przedmiot i modelka będą się od niego bardziej odróżniać.

Warto nieco pobawić się ekspozycją, czyli naświetleniem zdjęcia. W aparacie należy zmienić „EV” na + lub -, aby kontrolować ilość wpadającego na matrycę światła. W dotykowym telefonie, gdy naciskamy na fragment zdjęcia, który ma być odpowiednio naświetlony, aparat powinien wyrównać ekspozycję w wybranym miejscu (powinien to być Twój produkt i model/modelka).

3. Światło i wykonanie zdjęć

Wiemy już, jak wszystko ustawić, jak przygotować produkt, skąd wziąć modelkę/modela i gdzie zrobić zdjęcia, teraz czas, aby zadbać o światło! Na potrzeby naszego tutorialu skupimy się głównie na świetle słonecznym.

Światło słoneczne


Słońce świeci różnie, to wie każdy, ale kiedy świeci najlepiej dla nas? To zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć… Na początek najłatwiej będzie nam fotografować, kiedy światło jest miękkie. Podczas słonecznego i bezchmurnego dnia będzie ono powodowało „ostre” cienie. Słońce podczas zachodu, czy osłonięte przez chmury będzie produkowało mniej kontrastów, czyli będzie dawało właśnie miękkie i plastyczne światło.

Modelkę najlepiej jest oświetlić światłem padającym od przodu lekko pod kątem. Dzięki temu i przy zastosowaniu wspomnianego miękkiego światła uzyskamy kontrasty bez zbyt ciemnych cieni i zbyt jasnych świateł, jak mogłoby to mieć miejsce przy zastosowaniu światła ostrego.

Ustawienie modelki


Modelka nie powinna spoglądać przez cały czas prosto w obiektyw. Warto wykonywać dużo różnych zdjęć i potem wybrać te najlepsze. Kadrując zdjęcie najlepiej jest zostawić więcej wolnej przestrzeni po tej stronie, na którą spogląda lub w którą skierowana jest modelka. Warto wypróbować dużo różnych pozycji i nie spieszyć się.

Modelka może na przykład zrobić krok do przodu, stanąć bokiem, czy tyłem do obiektywu. Warto zadbać o dobrą atmosferę i naturalny uśmiech na zdjęciach. Jeśli Twoja modelka nie chce pokazać twarzy, załóż kaptur lub zrób bliższe ujęcie na produkt, pomijając w kadrze głowę i skupiając się na samym produkcie.

Pamiętaj o dobrym skomponowaniu kadru, aby głowa nie wyglądała na sztucznie odciętą, a produkt był bardziej wyróżniony.

Okno jako softbox


Okno możemy wykorzystać jako nasze źródło światła. Jeśli promienie słońca nie padają bezpośrednio w okno, do pomieszczenia powinno wpadać przez nie „miękkie” światło. W zależności od tego, pod jakim kątem (względem okna) ustawimy osobę, której robimy zdjęcie, tak będzie rozkładało się światło.

Przy fotografowaniu musimy zwrócić uwagę na otoczenie, w którym fotografujemy i światło wpadające z innych okien (warto czasem pokombinować z zasłonami, dzięki nim mamy większą kontrolę nad światłem).

Spójrz na schemat oraz zdjęcia, jakie wykonaliśmy – to proste! Dzięki ustawieniu modelki pod odpowiednim kątem do okna uzyskujemy charakterystyczne delikatnie rozkładające się cienie, a w tym przypadku okno pełni rolę dużego źródła światła – tzw. softbox. Nawet mimo zachmurzenia uzyskujemy zdjęcie z dobrze naświetloną modelką z produktem, a dzięki temu, że promienie światła nie padają na nasze tło, modelka i produkt bardziej się wyróżniają (tło jest ciemniejsze niż modelka i produkt).

Efekt „odcięcia” dodatkowo potęguje użycie niskiej wartości liczbowej przysłony i dużej wartości ogniskowej (tło jest bardziej „rozmyte”).

Pamiętaj, aby – prócz pokazania całego przedmiotu na modelce – wykonać kilka zdjęć szczegółów (zbliżeń) albo umieścić przedmiot w ciekawym otoczeniu – tak jak w poniższym przykładzie torebki

Odbijanie/modyfikowanie światła

Światło można odbijać/zasłaniać i modyfikować za pomocą otoczenia, doskonałym przykładem było wykorzystanie okna i zasłon jako dużego źródła światła, które możemy kontrolować.


Tak samo można spokojnie wykorzystać inne elementy otoczenia, np. budynki, aby odbić światło albo schować się przed nadmierną ilością światła. Pamiętajmy, że – im jaśniejsza powierzchnia (ściana/śnieg…), od której odbija się słońce, tym mocniejsze będzie efekt.

Spójrz na powyższe przykłady: szalik, naszyjnik i torebka są dobrze naświetlone i osłonięte od bezpośredniego słońca. Na pierwszym zdjęciu tło jest miejscami „przepalone”. A poniżej zerknij, jakie zdjęcia produktów opisaną powyżej metodą wykonywaliśmy w naszym biurze. A jak to robiliśmy? Zobacz relację backstage tutaj »

Partnerem naszej Akademii Fotografii jest Akademia NikonaTekst oraz zdjęcia powstały dzięki współpracy z BR Photography.plDziękujemy naszym Projektantom za udostępnienie nam produktów do edukacyjnej sesji zdjęciowej, w powyższym tutorialu wystąpiły produkty ze sklepów: gegoArtNudakillersBright BohoCARGOFabiolaCADOaccessoriesMarmolladaKOKOworldNonouriskmadeinwarsawFanfaronadaTalia Fashion.Dorka

Kilka słów o autorze: W DaWandzie zajmuję się z reguły odpowiadaniem na wszystkie możliwe pytania dotyczące sprzedaży online (i nie tylko!), dzieleniem się trikami i wskazówkami, jak ogarnąć niesamowity wszechświat e-commerce'u, a w międzyczasie zerkam delikatnie na zagraniczne rynki. Pojawiam się często na spotkaniach w ramach cyklu "DaWanda po godzinach" - zapraszam!

Artykuł był
dla Ciebie pomocny?