Wróć na DaWandę »

Mini Studio czyli dobre zdjęcie produktowe w domowym zaciszu

dawanda
19 September 2017
Akademia DaWandy

W poniższym tutorialu chcielibyśmy pokazać, w jaki sposób można wykonać dobre zdjęcie produktu bez wydawania fortuny na sprzęt fotograficzny. Dzięki użyciu przedmiotów dostępnych w domu możemy sami stworzyć mini studio fotograficzne przy minimalnym nakładzie finansowym.

Zdjęcia w tym poradniku zostały wykonane amatorską lustrzanką, ale podobny efekt można spróbować osiągnąć również przy użyciu zwykłego aparatu, a nawet telefonu komórkowego – liczy się tak naprawdę tylko światło!

Czego potrzebujemy?

  • stolik z wykręconą nogą
  • biały brystol (2 szt.)
  • 2-3 lampki, które można dowolnie wyginać / ustawiać (najlepiej nie LED)
  • nożyczki
  • kilka białych kartek papieru do drukarki
  • taśma klejąca (najlepiej przezroczysta)
  • aparat (najlepiej taki, w którym można zmieniać ustawienia manualnie, jednak nie jest to konieczne)
  • statyw (albo coś, na czym postawimy nasz aparat – my używamy kilku książek)

Budujemy nasze studio

W naszym mini studio użyjemy tzw. światła ciągłego odbitego. Użycie matowych płaszczyzn odbijających spowoduje, że nie powstają zbyt duże kontrasty i przepalenia, przedmiot wygląda bardziej naturalnie. By uzyskać takie światło, użyliśmy stoliczka ze znanego skandynawskiego marketu z wyposażeniem wnętrz (model za ok. 20 PLN), wykręciliśmy jedną z nóg oraz przykleiliśmy kawałek brystolu przy pomocy taśmy klejącej – tak, abyśmy mogli jak najwięcej światła odbić od „sufitu” (białe powierzchnie odbijają najwięcej światła). Jednocześnie brystol stanowi tło dla naszego fotografowanego przedmiotu.

W naszym studio brakuje jeszcze oświetlenia, obie lampki kierujemy ku górze, aby światło odbijało się od naszego wcześniej przygotowanego „sufitu”. By światło nie „uciekało” z naszego studia, dodaliśmy ścianki z białego kartonu/kartek papieru/brystolu (każda inna biała powierzchnia da radę, od białego blatu, po półki z szafek albo dna szuflad). Dzięki temu nasz przedmiot jest jeszcze lepiej i „równiej” oświetlony z każdej strony, a ilość zostaje zminimalizowana. Tak, jak na zdjęciach poniżej. W tak skonstruowanym studio możemy zacząć fotografować przedmioty:)

Ustawienie aparatu

Zobaczmy teraz, jak najsensowniej ustawić aparat. Oczywiście, możemy używać trybu auto, ale czasem to on będzie decydował o tym, jak wygląda zdjęcie, a nie my. Decydując się na tryb automatyczny pamiętajcie jednak, aby koniecznie wyłączyć wbudowaną lampę błyskową – w Nikonach (a pewnie nie tylko w Nikonach) wyłączona lampa błyskowa oznaczona jest symbolem przekreślonego pioruna :)

Jeżeli nasz aparat posiada taką opcję, ustawiamy go w trybie preselekcji przysłony (A lub Av). Celem jest ustawienie dużej wartości liczbowej przysłony (najlepiej ok. f./8 do f./11) i niskiej wartości ISO – ok. ISO 200, co pozwoli nam uzyskać ostre zdjęcie. Niestety, podwyższanie wartości przysłony powoduje, że aparat robi zdjęcie „dłużej” (wydłuża się czas otwarcia migawki), dlatego może być potrzebne unieruchomienie aparatu przy pomocy statywu lub np. przy pomocy kilku książek, na których położymy aparat. Ogniskową („zoom”) ustawiliśmy w tym przypadku na ok. 70 mm, jednak to od Ciebie zależy, jaki kadr i zbliżenie chcesz uzyskać.

Poświęć chwilę, wykonaj kilka próbnych zdjęć i dobierz taki kadr, który najlepiej będzie pokazywał zalety Twojego produktu. Podane wartości są przykładowe i w czasie robienia zdjęć sami zobaczycie, kiedy przedmiot wygląda najlepiej. Warto po każdej zmianie ustawień oświetlenia i aparatu obserwować na bieżąco zmiany na zdjęciach – dla bardziej zaawansowanych proponujemy podłączenie aparatu do komputera i użycie programu, który bezpośrednio pokazuje zdjęcie na ekranie zaraz po jego wykonaniu (często dostępny razem z płytą CD dołączoną do aparatu).

Dla sprzętu marki Nikon polecamy na przykład aplikację SnapBridgeZobacz »

serduszko_nsl_2

Partnerem naszej Akademii Fotografii jest Akademia NikonaTekst oraz zdjęcia powstały dzięki współpracy z BR Photography.plDziękujemy naszym Projektantom za udostępnienie nam produktów do edukacyjnej sesji zdjęciowej, w powyższym tutorialu wystąpiły produkty ze sklepów: CandellanaanaciEwa WiśniewskaNomad Accessories

serduszko_nsl_2Kilka słów o autorze: DaWanda to unikalne produkty od twórców i projektantów. Szukasz produktów handmade i design, chcesz się przekonać czym jest nowoczesne rękodzieło? Na DaWandzie znajdziesz produkty z autorskich pracowni . Projektanci z całego świata wykonują projekty handmade, które służą jako wyjątkowe prezenty lub produkty codziennego użytku.

Artykuł był
dla Ciebie pomocny?