Wróć na DaWandę »

Akademia SEO: Wysoko, wyżej, najwyżej! Słowa kluczowe a wyszukiwarki internetowe

Dorka
19 September 2017
Akademia DaWandy

Masz dosłownie jedną sekundę, by w gąszczu wyników wyszukiwania tytuł Twojego produktu sprawił, że internauta w niego kliknie! To bardzo mało! Poniżej dowiesz się, jak zoptymalizować m.in. tytuł produktu pod kątem SEO za pomocą słów kluczowych. Pamiętaj – jedna sekunda!


Jak dobrać słowa kluczowe do produktów?


Zawsze warto zacząć od burzy mózgów i zastanowić się samodzielnie lub w gronie kilku osób, jakie słowa i zwroty najlepiej scharakteryzują oferowany asortyment. Myślmy w tym momencie szeroko – z czego produkty zostały stworzone, jakie mają wzory, kolory, na jaką okazję się nadają, do kogo są skierowane?

Na podstawie zebranych skojarzeń na pewno powstanie pokaźna grupa pomysłów. Czas na wybór tych, które sprawią, że treści w naszym sklepie będą wartościowe i trafne dla wyszukiwarek internetowych.

Warto dodatkowo skorzystać z sugestii Google – wpisując daną frazę w pasek wyszukiwania poniżej paska wyskoczą sugerowane frazy, które możemy uwzględnić przy wyborze słów kluczowych do naszego tytułu, opisu oraz tagów.

Które słowa kluczowe są trafne?


Frazy kluczowe możemy podzielić na popularne (np. spódnice) oraz niszowe (np. spódnice tiulowe w kwiaty). Frazy popularne znajdują się na wielu stronach, stąd ciężej jest wyróżnić swoją spośród nich. Z kolei frazy niszowe są bardziej szczegółowe i opisują konkretne produkty, stąd nie są tak powszechne i łatwiej za ich pomocą wypozycjonować stronę pod wyszukiwanie tego typu fraz. Spójrzmy na wykresy poniżej.

Przykład


Popularne krótkie zapytania to nie więcej niż 30% wszystkich wyszukiwań. Pomyślmy: jeśli klient chce po prostu poprzeglądać sukienki czy spodnie, albo może stoliki drewniane czy lampki, pewnie wpisze taką ogólną frazę w wyszukiwarkę. Polecamy zrobić to samo i zobaczyć wyniki wyszukiwania dla ogólnych słów.

Z kolei klient chcący dokonać zakupu prawdopodobnie ma już jakąś skonkretyzowaną wizję tego, czego szuka. Dlatego jego zapytanie będzie bardziej szczegółowe, a prawdopodobieństwo, że dokona zakupu, wyższe. I takie jest właśnie 70% zapytań na DaWandzie, a więc opierające się na frazach niszowych.

Wniosek

Wybierając słowa kluczowe dla swoich produktów, warto skupić się na niszowych frazach. Dzięki nim trafią do nas potencjalni klienci szukający konkretnego produktu. 70% wyszukiwań na DaWandzie to właśnie niszowe frazy. Dodatkowo – im trafniej dobrany do wyszukiwanej frazy produkt, tym większa szansa, iż osoba wyszukująca dokona zakupu w naszym butiku.

Jak działa Planer słów kluczowych Google »
Keyword Tool krok po kroku »
Answer the Public w skrócie »

Pozycjonowanie produktu krok po kroku

W butiku na stronie produktu znajdziemy pięć elementów, które wpływają na pozycjonowanie w wyszukiwarce. Tytuł (1)oraz adres URL (2) strony generują się automatycznie na podstawie Nazwy (3), opisu (4) i tagów produktu (5), które musimy zoptymalizować.

 

Wartościowa NAZWA PRODUKTU


Tytuł produktu musi dokładnie opisywać ten produkt, aby Kupujący byli w stanie go odnaleźć – stąd radzimy nie nazywać produktów jedynie nazwami własnymi lub epitetami takimi jak np. “bombowy”, “piękny”, “wymarzony”, itp.

Podstawowe zasady

 • słowo (fraza) kluczowe powinno znaleźć się na początku

 • za frazą kluczową znajdują się dodatkowe atrybuty charakteryzujące produkt
 • nie przekraczaj odpowiedniej długości tytułu – najlepiej zmieścić się w 36 znakach
 • należy unikać niepotrzebnych dodatkowych znaków i symboli (typu: <3, *, #, ~~)
 • nie nazywać produktów jedynie nazwami własnymi (Torba Mokka, Sukienka Loca, Szafka Eva)
 • tytuł powinien być spójny, w jednym języku – unikaj np. anglojęzycznych nazw kolorów
 • unikaj nazw typu Sylwia S138 (w celu lepszego zarządzania asortymentem, możesz wykorzystać pole SKU przy każdym z produktów)
 • Nazwa produktu zostanie wykorzystana w adresie URL oraz w tagu tytułowym! Tworząc tytuł ważne jest, aby nazwa nie pokrywała się z kategoriami na DaWandzie (np. „Sukienka”), lecz koncentrowała się na konkretnychcharakterystykach produktu („Tiulowa sukienka midi w kwiaty”).

Przykłady


Wyczerpujący OPIS PRODUKTU

Opis produktu jest ważny dla wyszukiwarki internetowej, ponieważ dzięki niemu może rozpoznać, czego dotyczy dana strona. Powinien zawierać 100-200 słów.

 • Na początku opisu, w pierwszym zdaniu, powinno znajdować się słowo kluczowe (fraza kluczowa).
 • Fraza kluczowa oraz dodatkowe słowa klucze mogą być powielane i odmieniane przez przypadki. Aby tekst był wartościowy dla czytelnika – oraz, aby Google uznał go za “ważny” – nie należy przesycać go słowami kluczowymi.
 • Nie wolno powielać identycznego opisu dla różnych produktów – każdy opis powinien być unikalny. Dzięki temu Google uznaje nasze strony za ważniejsze, więc pojawiają się wyżej w wynikach wyszukiwania.
 • Pełny opis powinien zawierać następujące elementy: Unikalny i szczegółowy opis głównych cech charakteryzujących produkt, takich jak materiał, wzór, kolor, grupa odbiorców (np. wiek), płeć, styl, itp.; Rozmiar i/lub dostępne rozmiary; Sposoby pielęgnacji produktu.
 • Dla przejrzystości warto oddzielić kolejne sekcje opisu nagłówkami.

Przykład


W poniższym przykładzie (zielone botki prezentowane już wyżej) zamieściliśmy opis uwzględniający wcześniej omówione wskazówki. Wyrazy pogrubione zaznaczone na czerwono to główna fraza kluczowa, natomiast pozostałe zaznaczone na czerwono to dodatkowe słowa kluczowe, które znaleźliśmy po dokonaniu analizy w programach Google Keyword Planner, Answer the Public oraz Keyword Tool.

Optymalne TAGI

Przy wyborze tagów należy przede wszystkim zastanowić się, co internauci wpisują w pasek wyszukiwania, szukając konkretnego lub podobnych produktów. Przydatne będzie użycie słów kluczowych, które omówiliśmy powyżej.

Przykład
Dorka

Kilka słów o autorze: W DaWandzie zajmuję się z reguły odpowiadaniem na wszystkie możliwe pytania dotyczące sprzedaży online (i nie tylko!), dzieleniem się trikami i wskazówkami, jak ogarnąć niesamowity wszechświat e-commerce'u, a w międzyczasie zerkam delikatnie na zagraniczne rynki. Pojawiam się często na spotkaniach w ramach cyklu "DaWanda po godzinach" - zapraszam!

Artykuł był
dla Ciebie pomocny?